Ashwagandha

Ashwagandha (więcej na https://www.aptekagalen.pl/blog/ashwagandha) to zioło używane w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat. W sanskrycie słowo „ashwa” oznacza „koń”, podczas gdy „gandha” to „zapach”. Po zmieleniu zioło pachnie jak koński pot i uważano, że nadaje również siłę konia. Jego tradycyjne zastosowanie to wspieranie witalności i zdrowego libido.

Jego nazwa gatunkowa, somnifera, oznacza po łacinie „nasenny”. Somnifera wskazuje na jego tradycyjne ajurwedyczne przeznaczenie jako środek przeciwdziałający bezsenności.

Pochodzenie ashwagandhy

Ashwagandha (nazwa naukowa Withania somnifera) to mały, zimozielony krzew, niski i przysadzisty o aksamitnych liściach i dzwonkowych kwiatach, które zawierają pomarańczowe jagody, podobne wyglądem do małych pomidorów.

Ashwagandha pochodzi z subkontynentu indyjskiego, a konkretnie z suchszych obszarów Indii, Pakistanu i Sri Lanki. Rośnie również w niektórych częściach Afryki oraz w klimacie umiarkowanym, w tym w zachodniej Karolinie Północnej.

Zastosowanie ashwagandhy

W ajurwedzie – tradycyjnej medycynie indyjskiej – ashwagandha jest rasayaną, czyli rośliną dającą długowieczność, witalność i szczęście.

Rasayany są tradycyjnie podawane małym dzieciom i osobom starszym jako tonik, aby poprawić ogólne samopoczucie. Korzeń jest często suszony i mielony, a następnie podawany w postaci proszku zmieszanego z ghee, miodem i mlekiem, ponieważ ashwagandha może często mieć gorzki smak. Ten ciepły napój często pije się przed snem.

Roślina pomaga w utrzymaniu elastycznej skóry i stawów, prawidłowej masy ciała, witalności i zdrowego układu nerwowego.

Jest również tradycyjnie stosowana jako środek wzmacniający pamięć, witalność i funkcje hormonalne.

Służy poprawie jakości snu, a mielony sproszkowany korzeń można stosować miejscowo, na bolesne stawy.

Praktycy ajurwedy zalecają łączenie ashwagandhy z chłodzącymi ziołami, takimi jak lukrecja lub mieszanie jej z pokarmami, takimi jak masło ghee, cukier, mleko lub ryż.