Co zabija owsika?

Owsiki to pasożyty końcowego odcinka jelita grubego. Mają postać małych, białych robaków. Samice w nocy składają jajeczka w okolicach odbytu. Wydzielina, która znajduje się na jajeczkach, powoduje świąd.

Głównym objawem zarażenia owsikami jest właśnie świąd odbytu. Inwazja owsików występuje często u dzieci, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny. Owsiki są dobrze widoczne w kale dziecka.

Owsica to choroba, która bardzo łatwo się przenosi. Gdy jeden z członków rodziny zachoruje, to niestety terapii muszą się poddać wszyscy domownicy. Na szczęście jest to choroba łatwa do wyleczenia i poza terapią przepisaną przez lekarza, można się wspomóc domowymi sposobami. Warto się dowiedzieć, co zabija owsika poza lekami chemicznymi.

co zabija owsika

Środki naturalne to przede wszystkim dodatki do diety. Znane z bakteriobójczego działania i pomocne także w walce z pasożytami są cebula i czosnek. Dobrze jest dodać je do kanapek, sałatek lub surówek. Pestki z dyni także wspomagają walkę z owsikami, gdyż zawierają substancję, która działa przeciwpasożytniczo. Substancja ta to kukurbitacyna. W związku z tym do diety należy włączyć sporą ilość pestek z dyni.

Kolejny sposób to ograniczenie przyjmowania węglowodanów. Szczególnie chodzi tu o węglowodany proste, które są zawarte w białym pieczywie, miodzie, słodyczach czy białym ryżu. Ważna jest dieta wzbogacona w kiszonki i produkty zawierające błonnik.

Przeciwpasożytnicze działanie wykazują znane wszystkim zioła. Są to: szałwia, tymianek, wrotycz, piołun, rumianek, krwawnik i dziurawiec. Ich działanie polega na dezynfekcji układu pokarmowego.