Smog – jak uchronić się przed jego skutkami?

smog skutkiSmog jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje na skutek wysokiego stężenia dymu w powietrzu. W Polsce wciąż utrzymuje się on na wysokim poziomie – uważa się, iż jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie.

Smog, skutki niewidoczne dla oka

W ostatnich latach smog przyczynił się do zwiększenia częstotliwości występowania schorzeń układu oddechowego. Niekorzystny wpływ ma ma także na system krwionośny. Badania nad wpływem na kobiety ciężarne oraz płody wciąż trwają, ale już dziś wiadomo, że u dzieci kobiet narażonych na działanie podwyższonego poziomu częściej diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu, nadpobudliwość ruchową oraz skłonności do depresji.

Ochrona przed smogiem

Wiele osób w trosce o swoje zdrowie decyduje się na zakup specjalnej osłony na nos i usta. Maska przeciw smogowi ma zapobiegać przedostawaniu się do układu oddechowego toksyn obecnych w powietrzu dzięki umieszczonych w niej specjalnym filtrom wyłapującym zanieczyszczenia.

Filtr z węglem aktywnym

Najpopularniejsze są maski antysmogowe wyposażone w specjalne filtry z węglem aktywnym. Filtr ten zatrzymuje nie tylko obecne w powietrzu zanieczyszczenia, ale także różnego rodzaju pyły (w tym kurz), dym papierosowy oraz bakterie. Ma również działanie oczyszczające wdychane powietrze ze szkodliwych dla zdrowia gazów, takich jak tlenek azotu czy dwutlenek siarki.

W trosce o własne zdrowie warto zaopatrzyć się w dobrej jakości maskę przeciw smogowi.