Suplementacja aminokwasów- tyrozyna i fenyloalanina

Ludzki organizm zbudowany jest m.in. z aminokwasów, których liczba przekracza 20. Za główne uznać można asparaginę i glicynę, a także alaninę. W gąszczu ważnych i mniej ważnych zauważyć należy jednak tyrozynę. Będąca aminokwasem endogennym (syntetyzowanym w ludzkim organizmie) tyrozyna w znaczny sposób wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.

Tyrozyna- krótka charakterystyka

tyrozyna w tabletkach - duże opakowanieW ludzkim ciele tyrozyna wytwarzana jest poprzez szereg zmian, którym poddawana jest fenyloalanina. Fenyloalanina będąca kolejnym ważnym aminokwasem, dostarczana jest wyłącznie poprzez podaż produktów ją zawierających. Zmniejszona ilość fenyloalaniny w bezpośredni sposób przekłada się na niedobór tyrozyny.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, tyrozyna to aminokwas regulujący działanie układu nerwowego. Substancja ta bierze m.in. udział w syntezie najważniejszych neurotransmiterów ludzkiego organizmu tj. dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Obniżenie ich zawartości powoduje fatalne skutki, do których zaliczamy np. zaburzenia równowagi organizmu oraz brak radzenia sobie ze stresem (brak gotowości do działania w przypadku jego wystąpienia).

Tyrozyna- co daje jej suplementacja?

Suplementacja tyrozyny jest szczególnie polecana osobom ciężko pracującym fizycznie (przeważa wtedy katabolizm nad anabolizmem białek) oraz stosującym dietę redukcyjną. Odpowiednia ilość tyrozyny pozwala na zmniejszenie zmęczenia odczuwanego po wysiłku, a także obniżenie poziomu bólu powiązanego z tym procesem. Pozbycie się drażliwości oraz zwiększenie możliwości koncentracyjnych to także zalety działania tyrozyny 500mg. Ograniczenie apetytu przez jednych uznawane jest za plus, przez drugich za minus, jednak na pewno podczas suplementacji jest one zauważalne.

Ponadto tyrozyna pod wpływem promieniowania UV przekształca się w melaninę i powoduje ściemnienie skóry.