Witamina C na przeziębienie

Od bardzo dawna mówi się o tym, że witamina C jest niezbędna naszemu organizmowi do budowania silnej odporności, a także do zwalczania pierwszych objawów przeziębienia. Dlatego właśnie po witamina C albo Rutinoscorbin należy sięgnąć zacznie się odczuwać oznaki przeziębienia. Gdzie będzie jej najwięcej, oraz z czym łączyć produkty bogate w witaminę C?

Gdzie jest najwięcej witaminy C

Poza witaminą C syntetyczną, którą  można kupić w aptece, oraz lekiem jakim jest Rutinoscorbin, witaminy C jest naprawdę bardzo dużo w cytrusach, pigwie, owocach dzikiej róży oraz czarnej porzeczce. Warto zatem jesienią zebrać właśnie owoce pigwy czy dzikiej róży, ususzyć je, a następnie zimą wykorzystywać je do przyrządzania pysznych naparów. Taki rozgrzewający napar potrafi bardzo postawić na nogi.

Z czym łączyć produkty z dużą zawartością witaminy C

Wszystkie wyżej opisane produkty, w których jest dużo witaminy C, warto łączyć z miodem oraz czosnkiem. To właśnie te dwa produkty mają działanie antybakteryjne. Poza tym świetnie działają również herbatki z dodatkiem soku malinowego, które działają bardzo rozgrzewająco i napotnie. Zioła w walce z przeziębieniem, które naprawdę świetnie się sprawdzają, to oczywiście ususzone kwiaty lipy drobnolistnej, z których można przygotować naprawdę pyszny napar. Poza tym również suszone kwiaty czarnego bzu oraz pędy dzikich malin leśnych, to rośliny, które sprawdzą się w walce z przeziębieniem.