Zalety i wady masek antysmogowych

ochrona przed smogiem

Przy aktualnym stopniu zanieczyszczenia powietrza w dużych polskich miastach, ochrona przed smogiem jest wręcz wskazana dla ich mieszkańców. Na negatywny wpływ zanieczyszczeń są szczególnie narażone kobiety w ciąży i osoby ze schorzeniami układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego. Najskuteczniejszą obecną metodą ochrony przed smogiem jest stosowanie masek antysmogowych. Jednak czy są one wskazane w każdym przypadku?

Maski przeciw smogowe – niebywałe zalety

Profesjonalne maski chronią przed zanieczyszczeniami powietrza znacznie lepiej, niż zwykłe maseczki chirurgiczne. Najdroższe modele, przeznaczone dla osób wyjątkowo narażonych na negatywny wpływ smogu, chronią nawet przed 99% zanieczyszczeń. Najpopularniejsze są jednak maski przeciw smogowi dla sportowców, które blokują do 80% pyłów nawet o mikroskopijnych rozmiarach, a ponadto oferują zwiększoną cyrkulację powietrza podczas wysiłku.

Ochrona przed smogiem nie dla każdego

W rzeczywistości nie jest jednak tak pięknie i istnieją pewne przeciwwskazania, które nie pozwalają na korzystanie z masek przeciwpyłowych. Są to przede wszystkim problemy z oddychaniem różnej natury lub osłabione mięśnie układu oddechowego. Bądź co bądź maski te do pewnego stopnia utrudniają oddychanie, przez co niektóre osoby nie mogą ich używać. Masek antysmogowych nie powinny nosić również dzieci do 10 roku życia. Ze względu na to, że dla najmłodszych smog jest szczególnie szkodliwy, to prawdopodobnie jedna z największych wad.