Brzoza brodawkowata – czy tylko jej sok ma właściwości lecznicze?

Właściwości brzozy brodawkowatej pozwalają zachować dobre zdrowie, ale również wspomóc procesy leczenia. Niewiele osób jednak wie, że cechy prozdrowotne brzozy zawiera nie tylko jej sok, ale również liście, kora czy pączki. Poniżej przedstawiono, w jaki sposób wykorzystać poszczególne jej części i jakie składniki odżywcze można w nich znaleźć.

Kora, liście, pączki i sok brzozy brodawkowatej — jakie substancje zawierają?

Choć przyjęło się, że to właśnie sok z brzozy ma najwięcej składników odżywczych, należy wziąć pod lupę zawartość innych części tego drzewa, które są prawdziwą bombą odżywczą. Jej kora zawiera garbniki, saponiny i triterpeny, a liście są źródłem soli mineralnych, witaminy C, kwasów organicznych, flawonoidów i olejków eterycznych. Brzoza brodawkowata słynie również z prozdrowotnych cech zawartych w pączkach. Mają w sobie mnóstwo korzystnych dla zdrowia saponin, flawonoidów i olejków eterycznych. Wracając do soku brzozowego, należy wspomnieć, że jego picie dostarcza organizmowi cennych aminokwasów, garbników i soli mineralnych. Jego słodkawy smak wynika z obecności w nim cukru. Poznane zostały związki organiczne i biologicznie czynne, które są korzystne dla funkcjonowania organizmu, ale jaki mają realny na niego wpływ? O tym poniżej.

W jakich chorobach i dolegliwościach pomoże brzoza brodawkowata?

Napary, wyciągi i soki z brzozy, dzięki zawartości składników odżywczych, wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowo chętnie stosowane są podczas infekcji wirusowych, ponieważ działają napotnie i odkażająco. Odtruwają również organizm z metali ciężkich i substancji toksycznych oraz przyspieszają metabolizm. Brzoza brodawkowata polecana jest osobom, które zmagają się między innymi z:

  • artretyzmem,
  • chorobami reumatoidalnymi,
  • dną moczanową,
  • obniżoną odpornością;

W przypadku ran zewnętrznych wiele osób stosuje także odkłady z kory, by nie tylko wspomóc procesy gojenia, ale również odkazić uszkodzone tkanki.

Inne zastosowania ekstraktów z brzozy

Brzoza brodawkowata wykorzystywana jest również w kosmetyce i pielęgnacji włosów, ponieważ wykazuje działanie wysoko odżywcze. Często jest zatem składnikiem kremów do twarzy, balsamów do ciała, szamponów i odżywek do włosów. Według niektórych tradycji gałązka brzozy przymocowana w drzwiach domu lub w jego wnętrzu pozwala pozbyć się z mieszkania złej energii i przynosi dobrobyt. Te informacje nie znajdują jednak potwierdzenia w doniesieniach naukowych.

Nie da się jednak ukryć, że właściwości, jakie ma brzoza brodawkowata z LekiNatury pozwalają na pielęgnację ciała i jego odżywienie.