Choroba Hashimoto – co trzeba wiedzieć?

Hashimoto co to? Choroba Hashimoto nawet przez kilka lat może przebiegać bez żadnych objawów. Leczenie niedoczynności tarczycy może prowadzić nie tylko do niepłodności, ale również do problemów z sercem.

Co trzeba wiedzieć?

Hashimoto to nic innego jak przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, które prowadzi bezpośrednio do stopniowego niszczenia gruczołu tarczycy oraz do znacznego spadku produkowanych przez nią hormonów. Limfocytowe zapalenie tarczycy zaliczane jest do chorób autoimmunologicznych. Mowa tutaj oczywiście o chorobach, w których układ odporności atakuje własne komórki i tkanki zamiast groźnych bakterii i wirusów. Choroba Hashimoto według statystyk jest jedną z najpopularniejszych przyczyn niedoczynności tarczycy.

Jakie badania mogą wskazać na chorobę?

Chorobę Hashimoto najprościej rozpoznać po wysokim stężeniu przeciwciał TPO. Minimum to 500 przeciwciał TPO, a mniejsze wartości mogą wskazywać na wiele innych schorzeń. Chorobę rozpoznaje się również po sprawdzeniu TSH. W tym celu niezbędne jest oczywiście przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Na problemy z tarczycą mogą wskazywać również hipoechogeniczny miąższ w USG.

Jaka jest przyczyna choroby?

Przyczyna choroby Hashimoto do dnia dzisiejszego nie jest jeszcze znana. Wielu specjalistów od medycyny do głównych przyczyn choroby uznaje uwarunkowania genetyczne i czynniki hormonalne. Przyczynami choroby może okazać się także nadmiar jodu, czy też narażenie na promieniowanie radioaktywne.