Które przetworzone produkty spożywcze są lepsze niż ich naturalne wersje?

witaminy naturalne

Poznaj zalety i wady przetworzonej żywności, które są najbardziej szkodliwe i których należy unikać. Prawdopodobnie słyszałeś wiele o przetworzonej żywności, jak wpływają one na nasze zdrowie i być może twój lekarz zalecił ci ograniczenie ich spożycia, ale pozwól mi wyjaśnić więcej na ten temat i znaczenie, jakie mają one w naszej diecie.

O ile trudno jest nie spożywać przetworzonej żywności ze względu na jej łatwą dostępność i szybkość przygotowania, o tyle jej zrozumienie pozwoli nam zastanowić się nad powagą problemu. Zacznijmy od zdefiniowania, czym jest żywność przetworzona.

Co to jest żywność przetworzona?

Żywność przetworzona to taka, która przed spożyciem została poddana pewnym zmianom. Innymi słowy, zawierają one dodatkowe elementy do ich naturalnego składu, które mogą modyfikować ich oryginalne składniki odżywcze.

Ale jeśli chodzi o nasze zdrowie, czy naturalne jest zawsze lepsze niż przetworzone?

witaminy naturalne

W rzeczywistości naturalność nie oznacza automatycznie, że żywność jest zdrowa. W rzeczywistości naturalna żywność może zawierać toksyny, a minimalne przetwarzanie może sprawić, że będą bezpieczniejsze. Na przykład fasola zawiera lektyny, które mogą powodować wymioty i biegunkę. Są usuwane przez moczenie fasoli przez noc, a następnie gotowanie we wrzącej wodzie. W 2017 roku grupa badaczy kupiła świeże warzywa w różnych sklepach spożywczych i przetestowała ich poziom składników odżywczych, w tym witaminy naturalne z grupy C i kwasu foliowego, w dniu ich zakupu oraz w ciągu pięciu dni od ich przygotowania i przechowywania w lodówce. 
Odkryli, że mają porównywalny poziom składników odżywczych. W niektórych przypadkach, badanie wykazało, że mrożonki miały wyższy poziom niż te przechowywane w lodówce.