Maść na rany

Rany są dla każdego bardzo uciążliwym schorzeniem. Mogą być one związane z urazem, ale także wynikać z chorób przewlekłych, takich jak na przykład cukrzyca, przewlekła niewydolność żylna, czy niedokrwienie, w tym głównie niedokrwienie kończyn dolnych. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z tego rodzaju schorzeniem.

Maść na rany – co powinniśmy wiedzieć na ten temat? Właściwości tego rodzaju substancji.

Tego rodzaju substancje charakteryzują się przede wszystkim działaniem antyseptycznym oraz bakteriobójczym, co chroni ranę przed zakażeniem i rozwojem groźnych powikłań. Maści na rany posiadają także składową przeciwbólową co pozwala znacznie zmniejszyć przykre odczucia związane z urazem. Przeciwzapalne elementy i składniki pozwalają na ograniczenie obrzęku oraz zaczerwienienia. Tego rodzaju maści nadają się także do smarowania ran pooperacyjnych i są często zalecane przez lekarzy.

Co jeszcze warto wiedzieć o maściach na rany? Jakie są ich składniki czynne?

Maści te zawierają substancje o działaniu ochronnym na skórę, takie jak na przykład lanolina, czy parafina oraz wazelina. Substancje te tworzą ochronną powłoczkę i ułatwiają procesy gojenia, izolując skórę od czynników zewnętrznych, które mogą działać uszkadzająco. Warto pomyśleć o używaniu maści na rany, w przypadku, gdy dotknie nas tego rodzaju przykra sytuacja zdrowotna. Warto dowiedzieć się więcej na temat tych pomocnych substancji.