Melatonina – złoty środek na sen?

Melatonina to hormon występujący w organizmie człowieka. Jest ona wytwarzana przez szyszynkę w mózgu i następnie uwalniana do krwiobiegu. Poziom melatoniny wzrasta wraz z mniejszą ilością światła. Tym samym w pewien sposób przygotowuje ona organizm do przejścia w stan czuwania i ułatwia zasypianie. Niestety wraz z wiekiem poziom produkowanej ilości melatoniny spada. Może skutkować pojawieniem się problemów z zasypianiem i zaburzeniami w pracy naszego zegara naturalnego. Jednak czy melatonina w tabletkach to skuteczne remedium na zaburzenia snu?

Tabletki z melatoniną na sen – dla kogo?

Preparaty z melatoniną to dobry sposób na rozpoczęcie leczenia zaburzeń snu i rytmu dobowego. Nie ulega wątpliwości, że może ona przynosić ulgę w bezsenności. Nie należy jednak zapominać, że nie jest to tabletka na sen. Melatonina w szczególności polecana jest dla:

  • poprawy jakości snu
  • pracowników zmianowych 
  • osób podróżujących do różnych stref czasowych
  • osób po 55 roku życia, które doświadczają problemów ze snem.

Czy melatonina jest bezpieczna?

Ogólnie melatonina jest środkiem bezpiecznym i jej zażywanie zwykle nie wymaga konsultacji z lekarzem. Warto zasięgnąć porady, jeżeli masz zdiagnozowaną cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, depresję, jesteś w ciąży, czy zażywasz środki antykoncepcyjne. Jednak, jak w przypadku każdego innego leku, mniej znaczy lepiej. Zaleca się stosowanie 1 do 3 miligramów melatoniny na dwie godziny przed snem. Ważny jest wybór preparatu jako zarejestrowanego leku (zarówno na receptę jak i bez recepty). Należy zachować ostrożność podczas stosowania suplementów, gdyż ich skuteczność i jakość nie jest potwierdzona. Ze względu na możliwą senność, w ciągu pięciu godzin od zażycia melatoniny nie należy prowadzić pojazdów, czy obsługiwać maszyn.