Nadciśnienie w ciąży – jak się je leczy?

Okazuje się, że prawdopodobieństwo nadciśnienia występuje nie tylko u osób po 50 roku życia, ale może dotknąć również kobiety w ciąży. Można by wysnuć przypuszczenie, że zwiększone ciśnienie krwi stanowi zagrożenie dla płodu lub przyszłej mamy. Czy tak jest w istocie? Co rekomendują lekarze swoim ciężarnym pacjentkom?

Dlaczego u kobiet w ciąży pojawia się nadciśnienie?

O ile przyczyna niskiego ciśnienia związana jest ze wzrostem progesteronu we krwi, który sprawia, że mięśnie naczyń krwionośnych są mniej napięte, nadciśnienie tętnicze z reguły wzbudza niepokój u kobiet. Występuje tylko u 5% przyszłych mam, a jego podłoża można doszukiwać się w nadwadze, cukrzycy i chorobie nerek. Naukowcy od lat ostrzegają, że nadciśnienie grozi kobietom w ciąży po 35 roku życia. Duże znaczenie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne.

Rodzaje nadciśnienia w ciąży

Klasyfikacja nadciśnienia, które dotyka ciężarnych pań, wygląda następująco:

  • nadciśnienie przewlekłe – najczęściej jest rozpoznawane przed zajściem w ciążę oraz przed 20 tygodniem ciąży. Może utrzymywać się jeszcze przez około 2 miesiące po porodzie;
  • nadciśnienie indukowane ciążą – jest to nieunormowane ciśnienie, stwierdzone po raz pierwszy u kobiety przed 20 tygodniem ciąży;
  • nadciśnienie przewlekłe połączone z indukowanym ciążą – oznacza to, że kobieta cierpiała na podwyższone ciśnienie krwi już wcześniej, w trakcie drugiego trymestru nastąpił zaś wzrost ciśnienia oraz zwiększyła się ilość białka w moczu.

Każde z powyższych rodzajów można leczyć tabletkami na nadciśnienie, które przepisuje lekarz prowadzący.

Czy nadciśnienie w ciąży jest groźne dla kobiety?

Kobiety, u których stwierdzono nadciśnienie lekkie lub umiarkowane (140/90, 150/100) nie muszą być poddawana hospitalizacji. Należy jednak systematycznie kontrolować poziom ciśnienia oraz odbywać wizyty kontrolne u lekarza. Częściej wykonuje się także badania na poziom elektrolitów, białka w moczu oraz morfologię. Lekarz może przepisać tabletki na nadciśnienie z Evita.Sklep.

Pobyt w szpitalu jest konieczny tylko w wypadku ciężkiego nadciśnienia (o wartości 160/110). Szyba diagnoza i odpowiednia opieka lekarska nie są zagrożeniem dla życia kobiety oraz jej dziecka.