Powstawanie i walka z zajadami

maść na zajady

Zajady to nieprzyjemna dolegliwość, która doskwiera nie tylko ze względów estetycznych. Zapalanie kątów ust – bo tak inaczej nazywane są zajady – spowodowane jest obecnością bakterii oraz grzybów zbierających się w kącikach ust. Leczenie czasami trwa kilka tygodni, a zaczerwienione i pękające kąciki powodują ból i dyskomfort każdego dnia. Najważniejsze w leczeniu tej dolegliwości jest stosowanie odpowiedniej maści na zajady.

Dlaczego pojawiają się zajady?

maść na zajady

Zajady najczęściej występują u osób, u których stwierdzono niedobór żelaza oraz witamin B i C. Dlatego też ważne w leczeniu jest stosowanie odpowiedniej diety, która dostarczy organizmowi niezbędne witaminy. Innymi przyczynami powstawania zajadów są:

  • antybiotykoterapia
  • spadek odporności
  • infekcje bakteryjne
  • otyłość i cukrzyca

Jaka maść na zajady?

Niezależnie od przyczyny wystąpienia zmian w kącikach jamy ustnej niezbędnym elementem każdego leczenia jest maść na zajady. Taki krem można bez problemu dostać w każdej aptece, a także sporządzić samemu w warunkach domowych, wykorzystując do tego produkty spożywcze.

Apteki oferują przeróżne kremy na zajady. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę, aby zawierał w składzie witaminę B oraz inne niezbędne w walce z zajadami witaminy. Do najpopularniejszych leków aptecznych na zajady należą między innymi:

  • Zajaxin, kosmetyczna maść ochronna na problematyczną skórę ust
  • Maść B2 Hec na zajady
  • Zajadex, maść na zajady i problemy skóry ust   

Chcąc jednak leczyć zajazdy domowymi sposobami, skuteczna może okazać się np. oliwa z oliwek, która zawiera witaminy A, E i D. Kąciki ust można także posmarować miodem lub aloesem, nanosząc kilka kropel na ranki. Miód działa przeciwzapalnie, natomiast aloes koi i nawilża podrażnione miejsce. W ten sposób można uzyskać naturalny lek na zajady.