Ruszczyk kolczasty – zdrowe naczynia krwionośne

cyclo 3 fort

Ruszczyk kolczasty jest rośliną, którą nierzadko spotkać można w parkach czy przydomowych ogrodach. Myszopłoch – bo tak brzmi inna nazwa ruszczyka – był również w dawnych czasach używany do odganiania szkodników. Jednak najważniejszym zastosowaniem ruszczyka jest wykorzystanie jego wpływu na zdrowie naczyń krwionośnych. Wyciągi z kłącza ruszczyka stanowią wydatną pomoc przy różnego rodzaju schorzeniach, takich jak obrzęki, żylaki czy hemoroidy. Warto bliżej poznać tę roślinę.

Co zawiera i jak działa myszopłoch kolczasty?

W wyciągu z kłącza ruszczyka można znaleźć wiele cennych związków – m.in. flawonoidy i olejki eteryczne, cukry czy aminokwasy. Najważniejsze są jednak unikatowe saponiny ruszczyka, takie jak np. ruscyna, ruskozyd czy ruskogenina – wartość surowca wyznacza się w przeliczeniu na ostatnią z tych substancji. Saponiny ruszczyka odznaczają się wszechstronnym wpływem na stan naczyń krwionośnych.

Główne kierunki działania ruszczyka kolczastego

cyclo 3 fort
  • Wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych
  • Polepszenie napięcia żył, ułatwienie przepływu krwi
  • Działanie przeciwzapalne – obkurczające naczynia krwionośne

Stosowanie ruszczyka zalecane jest w przypadku takich dolegliwości jak niewydolność żył i układu limfatycznego, żylaki i obrzęki, ciężkość nóg czy skoki ciśnienia podczas nagłych ruchów. Preparaty z ruszczykiem (np. Cyclo 3 Fort) stosuje się także u osób cierpiących na hemoroidy i inne dolegliwości związane z osłabieniem naczyń układu krwionośnego.

Leki z ruszczykiem

Wyciąg z ruszczyka wchodzi w skład kompleksowych preparatów na poprawę stanu układu krążenia – np. w Cyclo 3 fort 30 kapsułek (https://www.apteka-familia.pl/cyclo-3-fort-30kaps.html) zawiera, poza ekstraktem z ruszczyka kolczastego, również hesperydynę i kwas askorbowy. Połączenie tego typu substancji w widoczny sposób zwiększa efekty lecznicze.