Smog – cichy zabójca czający się w powietrzu

źródła i rodzaje zanieczyszczeń

Każdej zimy można słyszeć coraz głośniejsze alarmy dotyczące jakości powietrza. Niezależnie od tego, czy mieszka się w dużym mieście czy na głębokiej prowincji zagrożenie smogiem jest niemal takie samo. Bierze się to z tego, że źródła i rodzaje zanieczyszczeń są ogromnie zróżnicowane. Warto dowiedzieć się o tym, w jaki sposób powstaje smog oraz jak można się przed nim obronić.

Szkodliwe treningi na powietrzu

Okazuje się, że stare przysłowie mówiące o tym, że sport to zdrowie, niekiedy bywa nieprawdziwe. Zwłaszcza jeżeli chodzi o treningi w otwartym terenie, które odbywają się w miesiącach zimowych. To właśnie wówczas w powietrzu unosi się najwięcej zanieczyszczeń. Pochodzą one nie tylko ze spalin samochodowych ale również są efektem ubocznym ogrzewania domów jednorodzinnych.

Sposoby walki ze smogiem

Powstaje coraz więcej inicjatyw, których celem jest utrzymanie dobrego stanu powietrza. Wiele gmin stara się ograniczyć emisję spalin samochodowych oferując darmową komunikację miejską w dniach, w których jakość powietrza jest wyjątkowo kiepska. Nie jest to jednak najskuteczniejsza ochrona przed smogiem. Każdy, kto planuje aktywność fizyczną na otwartym terenie w miesiącach zimowych koniecznie powinien pomyśleć o skuteczniejszej ochronie przed smogiem. Dobrze sprawdzą się na przykład specjalne maseczki dla sportowców. Wyposażone są one w filtr węglowy, który zatrzymuje zanieczyszczenia i nie pozwala się im dostać do układu oddechowego.