Trichomy, co to są trichomy i do czego one służą?

trichomy

Trichomy to część rośliny, w której koncentrują się kannabinoidy i terpeny wytwarzane przez roślinę. Trichomy występują w wielu gatunkach roślin. Gołym okiem wyglądają one jak drobne, małe włoski.

Co to są trichomy?

Są to gruczoły, które rozwijają się w naskórku roślin, nie tylko konopi, gdyż występują również m.in. w pokrzywie, malwie czy lucernie. Trichomy mogą być zdefiniowane w następujący sposób:

Są one wyrostkami epidermy roślin i pełnią różnorodne funkcje: wchłaniają wodę, regulują temperaturę lub chronią przed światłem słonecznym i drapieżnikami. Konopie mają trichomy, które wydzielają lepkie „żywiczne” związki, które chwytają owady lub substancje, które je drażnią, zabijają lub modyfikują ich zachowanie. Potocznie nazywa się je „włoskami”, choć znane są również jako „żywica” i są prawdopodobnie najważniejszą częścią rośliny dla tych, którzy pasjonują się ekstrakcjami i koncentratami z konopi indyjskich.

To właśnie w tych włoskach wytwarzane są nie tylko substancje psychoaktywne (te poszukiwane przez użytkowników rekreacyjnych), ale także niepsychoaktywne kannabinoidy, takie jak CBD (niepsychoaktywne właściwości terapeutyczne) oraz terpeny, czyli węglowodory, które nadają roślinie jej szczególny zapach i właściwości i które współdziałają z kannabinoidami, zapewniając unikalne profile efektów w każdej roślinie. Dzięki nim możemy określić punkt dojrzałości rośliny i znać dokładny czas na zbiór. Są maleńkie i choć można je dostrzec gołym okiem na roślinie, to aby móc je właściwie obserwować i określić, w jakim stadium dojrzewania się znajdują, konieczne jest użycie szkła powiększającego lub mikroskopu.

Funkcje trichomów. Do czego one służą?

To jest prawdopodobnie pytanie, które zadałeś sobie, jeśli jesteś hodowcą marihuany. Gruczoły te pełnią kilka funkcji w roślinie, dlatego nie można wspomnieć tylko o jednej funkcji.

Wytwarzanie ich można zaobserwować u wielu gatunków roślin w całej przyrodzie, przybierają one różne formy fizyczne i służą wielu różnym celom.  W konopiach indyjskich funkcjonują one jako mechanizm obronny. Kiedy żeńskie rośliny konopi zaczynają wytwarzać kwiaty w środowisku naturalnym, często stają się bezbronne wobec różnych owadów i zwierząt, a także wobec nieożywionych zmiennych środowiskowych, takich jak potencjalnie szkodliwe promienie UV. Trichomy służą jako środek odstraszający zwierzęta, ponieważ ich gorzki smak i silny aromat sprawiają, że kwiaty konopi są niesmaczne. Jednocześnie pełnią one podwójną funkcję, chroniąc rośliny przed szkodliwymi wiatrami, a nawet przed rozwojem grzybów.

Cały artykuł o trichomach możesz przeczytać na Nasiona Marihuany.