Wszystko, co musisz wiedzieć o łaźni wodnej

Czy kiedykolwiek zetknąłeś się z łaźnią wodną? Jeśli nie masz pojęcia o co chodzi, z pewnością ucieszy Cię fakt, że przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik na temat tego czym jest łaźnia wodna.

Co to są łaźnie wodne i czym się charakteryzują?


Wbrew pozorom łaźnie wodne niewiele mają wspólnego z pierwszym skojarzeniem znacznej większości społeczeństwa, czyli z łaźniami do których uczęszcza się w celach zażycia kąpieli. Skąd to błędne skojarzenie? Otóż wynika ono głównie z tego, że w starożytności łaźniami były określane pomieszczenia, które służyły za wspólną wannę. Obecnie jednak tego typu określenie nie przynależy już do tego pomieszczenia.

Czym są zatem łaźnie wodne? Otóż mianem łaźni wodnej określamy urządzenie, które służy do wygrzewania oraz zapewniania odpowiedniej temperatury dla próbek oraz różnych materiałów. Nazwa pochodzi od tego, że cały ten proces odbywa się podczas kąpieli wodnej, dzięki której zapewniana jest odpowiednia temperatura (przeważnie jest to około 0,2 °C).

Zastosowanie łaźni wodnej


Łaźnia wodna to urządzenie, które w dużej mierze wykorzystane jest w celach naukowych. Jej używanie powinno odbywać się pod stałym nadzorem profesjonalisty, ponieważ w przeciwnym wypadku może okazać się nie tylko nieaktywne, ale przede wszystkim niebezpieczne.

W łaźni wodnej najczęściej ogrzewa się kolby oraz probówki, jednak przy odpowiednich warunkach można spróbować ogrzewać także inne przedmioty. Łaźnię wodną można zobaczyć między innymi podczas eksperymentów na lekcji chemii.